Vinyl je syntetický materiál, který se používá v mnoha různých aplikacích, včetně podlahových krytin. Vinylové podlahy mají dlouhou historii a prošly významným vývojem. Zde je stručný přehled historie vinylových podlah:

19. století: Vynálezce a podnikatel britského původu, Frederick Walton, představil v roce 1863 nový materiál nazvaný linoleum. Linoleum bylo vyrobeno z přírodních surovin, včetně lněného oleje, dřevěné moučky a jiných přísad. Tento materiál se stal populárním pro podlahové krytiny díky své odolnosti a snadné údržbě.

20. století: V průběhu 20. století se začalo více experimentovat s různými druhy syntetických materiálů. V roce 1933 vynalezl americký chemik Waldo Semon první syntetický vinyl, nazvaný PVC (polyvinylchlorid). PVC bylo původně využíváno v různých aplikacích, ale postupně začalo nalézt uplatnění i jako materiál pro podlahy.

1950-1970: Vinylové podlahy získaly na popularitě během této éry. Vylepšení ve výrobní technologii a designu umožnilo výrobu různých vzorů, textur a barev vinylových podlah. Vinylové podlahy se staly oblíbeným výběrem pro domácnosti i komerční prostory díky své odolnosti vůči poškrábání, snadné údržbě a relativně nízké ceně.

Pozdější vývoj: V průběhu let byla technologie výroby vinylových podlah stále zdokonalována. Byly vyvinuty nové typy vinylových podlah, včetně lepených vinylových podlah (LVT – Luxury Vinyl Tile) a klikacích vinylových podlah (LVP – Luxury Vinyl Plank), které nabízejí ještě autentičtější vzhled dřeva nebo kamene. Moderní vinylové podlahy jsou odolné, snadno se instalují a nabízejí širokou škálu designových možností. Dnes jsou vinylové podlahy velmi populární a nalezneme je v mnoha domácnostech, kancelářích, obchodech a dalších prostorách. Jsou oblíbené pro svou trvanlivost, estetiku, snadnou údržbu a přijatelnou cenu.

© 2023 Jaroslav Lipták | Všechna práva vyhrazena